З давніх-давен до початку ХХ століття

Дата: 09.04.2019 17:17
Кількість переглядів: 844

В старій  Гужельні були такі промисли: чавунно-ливарні, пізніше гончарство і цегельно-черепичні. Чавунно-ливарне виробництво і цегельний завод належали князеві Сангушко. Йому ж належали всі кращі землі   села. Землі князя були обкопані глибокими   ровами, а ліси, крім того, огороджені, зачинені ворітьми і замикані.

Були збудовані кошари, куди заганяли людську   худобу, зловлену в лісі, яку треба було потім викупляти. За в'язку хмизу в лісі брали великі штрафи.

У XIX - поч. XX ст. князівський рід Сангушків був найбільшим земельним і промисловим власником Південно-Східної Волині (нині - північна частина Хмельницької області).

У першій половині ХIХ ст. Сангушки були найбільшими землевласниками Волині, їм належало близько 100000 десятин землі і 20794 кріпосних.

Як засвідчують польські джерела, Євстафій господарював у своїх маєтках кваліфіковано, покращував свою систему землекористування. В Антонінах і Климівцях під Заславом облаштував прекрасні городи з оранжереями і трейбгаузами, де працювали наймані німецькі городники. Влаштовував виставки фруктів, городніх культур. Організовував лісокористування і лісову охорону. До 1850р. в славутських лісах (39137 десятин) практикувалась вибіркова рубка. Тому запроваджувалось штучне лісонасадження (посадка саджанців, які вирощувались у парниках). І вже в 1895-1896pp. прибуток від лісу становив 132909 рублів, а від лісопильних заводів - 40345 рублів.

Романінський цегельний завод також був власністю князів Сангушків. Ще дотепер є в селі будинки збудовані з цегли, яку виготовляли на їхньому заводі з відбитком фамілії «Сангушко».


« повернутися до розділу «Історія села Миньківці»

Код для вставки на сайт

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь