Історія села Губельці

Фото без опису

Село Губельці розташоване за 8 кілометрів до найближчої залізничної станції Славута. 

Перша писемна згадка про село Губельці, під назвою Убельці, датована 1604 роком. У інвентарному описі володінь князів Острозьких від 1620 року вказано, що на той час в селі було 6 дворищ і 8 підсусідків. Назва села "Убельці" збереглася до початку ХХ століття.

До 1861 року жителі села були кріпаками, платили оброк і відбували панщину. Їхнім основним заняттям було землеробство. Кілька господарств виготовляли сита і решита, в селі існували кілька примітивних ткацьких верстатів, на яких селяни ткали з конопляного волокна полотно.

Селянські хати будувалися взруб із соснових брусів. У хаті була одна житлова кімната і комора, а посередині - сіни. Димохідна труба плелася з хмизу та обмащувалася товстим шаром глини. В хаті було дві печі: одна для приготування їжі, а друга - для обігріву хати. 

За договором з князем Р.В. Сангушком від 5 грудня 1865 року селяни викупали 86,6 га сінокосу і 84 га орної землі, заплативши з душі по 3 крб. 69 коп. Виплачувати позику селяни повинні були протягом 49 років. Із 456,7 га орної землі було засіяно лише 190 га, бо 69% селянських господарств не мали робочої худоби. Із 123 господарств лише 75 мали дерев'яні плуги із залізними лемешами. На 01.01.1899 р. в селі Губельці числилося 100 дворів, 271 особа чоловічої статі та 280 - жіночої. 

Школа в селі відкрита в 1904 році. У перший рік роботи в ній навчалося 27 дітей, із них 3 дівчинки. Першим учителем школи був Ю.Г. Добринчук, який освіту отримав від батька - довжанського дяка. У 1926 році в селі Губельці побудовано типове приміщення початкової школи. 

Код для вставки на сайт

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь