A A A K K K
для людей із порушенням зору
Улашанівська територіальна громада
Хмельницька область, Шепетівський район

Історія села Бачманівка

Село розташоване в центрі Славутського району, на відстані 28 км від м. Славута.

Назва села ймовірно походить від тюркського слова «Басман», що означає «скарбовий хліб», «скарбове утримання». Під назвою Бачманів або Бачманова селище згадується як власність князя Андрія Юрійовича Заславського. В 1520 році, який будучи неодруженим, дарує своєму родичу - князю Іллі Острозькому частину своїх маєтків, у тому числі і Бачманів.

По смерті Іллі село знову переходить до Андрія Заславського. В 1648 році село було власністю князя Домініка Заславського.

В актах Бачманівка виступає як одне з сіл, що належали до розлогих маєтків князів Заславських. В їх руках залишається до 1673 року, коли рід Заславських і село переходить до князів Сангушків, залишається в них до 1917 року.

У лютому 1617 року село Бачманівка зазнало нападу татар, під час якого з наявних 37 димів спалено 35, захоплено у полон 117 жителів. Уже 1625 р. в селі нараховувалося 22 тяглих двори, 4 півдвори, 5 підсусідків і 3 стрільці. Зі смертю малолітнього князя Олександра Владиславовича Заславського 1673 року згас рід Заславських, село Бачманівка разом із іншими перейшло у володіння князів Любомирських, згодом - князів Сангушків. 

1744 року з благословення уніатського єпископа Луцького і Острозького Сильвестра Рудницького у селі Бачманівка побудовано дерев'яну церкву в ім'я Архангела Михаїлаз трьома куполами. Ймовірно, церква ця побудована була на місці Свято-Михайлівської, яка або згоріла, або зруйнувалася від старості. Є свідчення того, що православна церква у селі існувала до 1744 року, про що свідчить наявність у кінці ХІХ століття книг православного друку, виданих до 1700 року. 

Православною церква залишалася до запровадження унії 1795 року, коли священник Василь Башуцький із паствою перейшли у православ'я. Він правив у Бачманівці з 1761 року по 1802 рік, а заступив він на цей приход за рекомендацією княгині Барбари  з Дуніних Сангушко,

На захід від села, на старому селищі часто знаходили перепалену глину, кераміку і поржавіле залізо.

В околиці села розташовувалось урочище Городець. Крім цього були урочища: Береги, Лука і Ковалів Став.

Під Бачманівкою коштом князя Романа Адама Сангушка було збудовано іподром, де проходи перегони.

На кінець ХІХ століття в селі нараховувалося 179 будинків і 1281 жителів.

У 1868 році була там заснована церковно-приходська школа.

Відносилось до Хоровецької волості Новоград-Волинського повіту. 

У 1923 році утворено Бачманівську сільську раду. 1924 року проведено розподіл землі, створений комітет незаможних селян. У 1929 році створений колгосп.

З голоду у 1932-1933 роках в селі померло близько 30 осіб. Політичні репресії торкнулися і села Бачманівка. Усього політичних репресій зазнали 22 мешканці. 

Під час фашистської окупації з с. Бачманівка у 1941-1945 роках примусововідправлено на роботу до Німеччини. Сільські жителі брали участь у партизанському русі.

За участь у боротьбі з ворогом на фронтах Другої Світової війни жителі Бачманівки відзначені  боєвими нагородами.  

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь