10 грудня - Міжнародний день прав людини
10 грудня — День прав людини
10 грудня відзначається День прав людини. Це нагода ще раз нагадати про значущість прав людини, необхідність глобальної солідарності, взаємозв’язку і людяності.
День прав людини засновано 4 грудня 1950 року на засіданні Генеральної Асамблеї ООН, знаменуючи річницю ухвалення Асамблеєю Загальної декларації прав людини в 1948 році.
В Україні на офіційному рівні День прав людини затверджений з 2022 року
Головна мета цього дня – проголошення рівності всіх громадян, що є необхідною передумовою свободи, справедливості та миру.
Загальна декларація стала першим міжнародним документом, в якому були чітко сформульовані положення про права людини.
У Декларації заявлено, що кожна людина повинна мати всі права і всі свободи, проголошені цією Декларацією, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного чи соціального походження, майнового, станового або іншого становища.
Крім того, не повинно проводитися ніякого розрізнення на основі політичного, правового або міжнародного статусу країни або території, до якої людина належить, незалежно від того, чи є ця територія незалежною, підопічною, несамоврядною або як-небудь інакше обмеженою у своєму суверенітеті.
Загальна декларація прав людини спонукала людство до розробки та укладення численних конвенцій, декларацій та протоколів з прав людини, серед яких:
- Європейська Конвенція захисту прав людини та основоположних свобод 1950 року;
- Женевська конвенція про захист прав людини під час збройних конфліктів;
- Декларація прав дитини;
- Міжнародний пакт про громадянські і політичні права;
- Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права.
Україна як держава-член Ради Європи 17 липня 1997 року ратифікувала Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод, яка спрямована на захист широкого спектра громадянських та політичних прав, та запровадила ефективний механізм забезпечення права особи на індивідуальне звернення за захистом порушених прав до Європейського суду з прав людини.
Спираючись на міжнародно-правові стандарти, проголошені в Декларації, у 1996 році Верховна Рада України прийняла Конституцію України, в якій зазначено, що утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави.
Починаючи з 2014 року Україна продовжує стикатися із особливою жорстокістю та неповагою до прав людини, а також неповагою та міжнародно-правових актів у зв’язку з агресією Російської Федерації на території України. Що потребує постійної уваги за дотриманням прав людини в умовах війни як з боку України так і міжнародних інституцій.
За захистом своїх прав та свобод кожен українець має можливість звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. за номерами телефонів: 0 800 501 720, 044 299 74 08
Міжнародний день прав людини нагадує всім про гідність кожної особистості, невід’ємність її громадянських, культурних, економічних, політичних і соціальних прав, а також про необхідність захищати ці права.
Утвердження та забезпечення дотримання прав людини важлива проблема сучасного світу. Це турбота не лише конкретної держави, а й усієї міжнародної спільноти. Права людини не мають кордонів.
У цей День ми приєднуємося до цієї ініціативи і бажаємо усім знати свої права та поважати права інших.