Державна податкова служба України Головне управління ДПС у Хмельницькій області інформує:
ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ
1.Пам’ятаємо, що і для громадян початок кожного року несе певні зобов’язання. Йдеться про подання декларації про майновий стан і доходи.
Чи є якісь зміни в цьому напрямку?
За 2024 рік форма податкової звітності, а саме податкової декларації про майновий стан і доходи не змінюється.
Основне питання, яке всіх цікавить: яка ставка військового збору до доходів, які будуть задекларовані у податковій декларації про майновий стан і доходи за 2024 рік.
Так, задекларований фізичними особами загальний річний дохід за 2024 рік буде оподатковуватися військовим збором за ставкою 1,5%.
А от ставка військового збору у розмірі 5% буде застосовується до доходів, що нараховані (виплачені) платникам податків починаючи з 1 січня 2025 року.
Звертаємо увагу, що є виключення. Так, сума доходу від операцій з майном, доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна з 1 грудня оподатковується військовим збором за ставкою у розмірі 5% незалежно від зазначення таких доходів у річній податковій декларації про майновий стан і доходи за 2024 рік.
Також інші доходи фізичних осіб, зокрема дохід від зарплати, оренди, виграшу, депозиту та інше, оподатковуються військовим збором у розмірі 5% з 1 грудня 2024 року.
Але військові облігації для фізичних осіб продовжують не оподатковуватися ні ПДФО, ні військовим збором. Соціальні виплати, пенсії, стипендії та інші доходи, що не підпадають під оподаткування ПДФО, також не оподатковуються військовим збором.
2. Наші громадяни за кордоном отримують допомогу. Чи її також слід декларувати?
Говоримо про допомогу від держав, які надали українцям тимчасовий захист. Кожна країна надає різні види виплат: одноразові, щомісячні, оплата житла тощо. Осторонь не залишились численні міжнародні благодійні організації. Вони також допомагають матеріально і нематеріально.
Законом України від 4 грудня 2024 року № 4113-IX прийнято, що до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки, а також за наступні податкові (звітні) роки до 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, не включаються доходи у вигляді суми коштів чи безоплатно наданих товарів (послуг), що надані за рахунок бюджетних коштів іноземних держав та їх державних фондів такому платнику податків та членам його сім'ї першого ступеня споріднення як особам, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України і скористалися правом на тимчасовий захист відповідно до законодавства такої іноземної держави.
Якщо платник податку отримував доходи, передбачені цим пунктом, то його обов'язок щодо подання декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) вважається виконаним і податкова декларація не подається.
Але, у разі якщо платник податку зобов'язаний подавати декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до інших положень Кодексу, то в ній поряд з іншими доходами зазначаються доходи, передбачені цим пунктом (наприклад (але не тільки), претендують на податкову знижку, отримали дохід від оренди, отримали нецільову благодійну допомогу більше 4240 грн за весь 2024 рік, мають зарплату за роботу за кордоном).
3. І коротко нагадайте, які доходи слід задекларувати і граничний термін виконання свого обов’язку?
Платник податку зобов’язаний подати податкову декларацію за результатами податкового (звітного) року та самостійно сплатити ПДФО та військовий збір, якщо протягом календарного року отримав доходи, зокрема:
• отримання окремих видів доходів, що не підлягають оподаткуванню при виплаті, але не звільнених від оподаткування (суми заборгованості, за якими минув строк позивної давності; нецільова благодійна допомога понад установлену норму; додаткове благо, тощо);
• отримання доходів від особи, яка не є податковим агентом (від інших фізичних осіб (резидентів або нерезидентів)) (спадщина; подарунки; доходи від оренди майна іншій фізичній особі, доходи від операцій з продажу (обміну) рухомого та нерухомого майна у випадках передбачених Кодексом, тощо);
• іноземні доходи.
Податкову декларацію також зобов’язані подавати:
• фізичні особи, які отримують доходи від підприємницької діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування;
• фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність;
• іноземці, які за результатами звітного року набули статус резидента України мають відобразити доходи з джерелом їх походження в Україні та іноземні доходи;
• платники податку – резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду.
Податковим кодексом України передбачено, що податкову декларацію про майновий стан і доходи подають:
фізичні особи – підприємці (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) та фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, громадяни, у яких виникає обов’язок щодо подання податкової декларації – до 01 травня року, наступного за звітним.
фізичні особи – підприємці (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування), у разі припинення підприємницької діяльності – протягом 20 календарних днів місяця наступного за календарним місяцем, в якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця за її рішенням.
резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, – не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду.
фізичні особи, у яких є право на податкову знижку, – до 31 грудня (включно) наступного за звітним податкового року.
Граничні строки сплати податкових зобов’язань, визначених у податковій декларації про майновий стан і доходи:
Протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації про майновий стан і доходи – для ФОП та фізичних осіб, стосовно яких проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування);
До 1 серпня року, що настає за звітним – для громадян та осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність.
4.Зміни щодо сплати податків і зборів самозайняті особи (фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність), які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації
у зв’язку із внесенням змін до абзацу першого пункту 25 підрозділу 10 розділу ХХ в редакції Закону України №4113 –IX від 04.12.2024 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні»
Стаття 25. Самозайняті особи (фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність), які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час особливого періоду, визначеного ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", на весь період їх військової служби звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб відповідно до розділу IV цього Кодексу, звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з єдиного податку відповідно до глави 1 розділу XIV цього Кодексу, а також звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання звітності з військового збору у складі податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку відповідно до пункту 16-1 цього підрозділу.
Підставою для такого звільнення є заява самозайнятої особи та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які подаються до органу доходів і зборів за місцем податкової реєстрації самозайнятої особи протягом 10 днів після її демобілізації. Якщо демобілізована самозайнята особа перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв’язку з виконанням обов’язків під час мобілізації, на особливий період, заява і копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, подаються протягом 10 днів після закінчення її лікування (реабілітації).
Якщо самозайнята особа, призвана на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, має найманих працівників і на строк своєї військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, уповноважує іншу особу на виплату найманим працівникам заробітної плати та/або інших доходів, то обов’язок з нарахування та утримання податку на доходи фізичних осіб з таких виплат на строк військової служби самозайнятої особи несе ця уповноважена особа.
Податок на доходи фізичних осіб, що був нарахований та утриманий уповноваженою особою з таких виплат фізичним особам, сплачується до бюджету демобілізованою самозайнятою особою протягом 180 календарних днів з першого дня її демобілізації без нарахування штрафних і фінансових санкцій. При цьому демобілізована самозайнята особа у заяві, передбаченій у цьому пункті, зазначає дані про суми нарахованого та утриманого уповноваженою особою податку з найманих працівників протягом строку військової служби самозайнятої особи.
Податкова звітність про суми податку, нарахованого та утриманого протягом строку військової служби самозайнятої особи уповноваженою особою з найманих працівників та інших фізичних осіб, подається демобілізованою самозайнятою особою у порядку та строки, встановлені цим Кодексом, без нарахування штрафних і фінансових санкцій, передбачених цим Кодексом.
Для отримання додаткової інформації звертатись до Славутського відділу обслуговування платників Шепетівської ДПІ за адресою ; и.Славута, вул.Козацька, 26, або за телефонами : 7-12-95, 7-12-06, 7-02-15, 7-05-26, 7-01-81.