З ДАВНІХ ДАВЕН ДО ПОЧАТКУ ХХ ст.

Дата: 09.04.2019 16:15
Кількість переглядів: 787

Князь Заславський  Андрій  Юрієвич записав третю частину своїх маєтків Іллі Острозькому (Ілля Острозький був племінником князю), в тому числі і Марачівку. Селяни були хліборобами-кріпаками. Про це відомо з документу Фонд 115, опис 1, ст. 45, де записано: „крестьянских дворов 38,огородников  не получающих надела пахотною землею – 2, тягловых дворов 10”.

В 1769 році Марачівка належала до приходу с. Жуків, але на прохання селян її переведено до приходу с. Бачманівка. В селі було 58 дворів.

Під час проведення реформи частина селян через високі викупні платежі відмовилась від земельних наділів.

Під час викупу на селян припадало землі: “В этом селе приходится на душу 4 десятины 125 сажнев, на нормальный поденной надел 12 десятин 588 сажнев, а платы причитается в год 3 руб. 8 коп. ( из десятины 76 копеек)”…

Селяни села Марачівка, як видно з документів, на оброці не були, а платили по 2 крб. з десятини за оброк. В історичних документах записано Приблизно в 1865 році в с. Марачівка поселилось 18 сімей шляхтичів.

Люди жили в жахливих умовах, в низьких, тісних, напівосвітлених брудних хатинах. Більша частина селян не мала хліба до нового врожаю, одягалися в лахміття. Ні в селі Марачівка, ні в навколишніх селах не було жодного лікувального закладу, жодного медичного працівника.

Тяжкі злидні примушували селян залишити село. Одні їхали в місто, інші шукали щастя за кордоном. За декілька років перед першою світовою війною з села вибуло понад 300 чоловік. Про це свідчать два таких документи:

“Деревня  Марачевка Хоровецкой волости  Заславського уезда на 1906 год число дворов 119, станов 4, число жителів обоего пола 811”.

“В 1911 році в селі Марачівка Хоровецької волості, Ізяславського повіту було 77 дворів, число жителів 499”.

На розоренні селян наживалися куркулі. В селі найбагатшими були Сірук Семен Савкович, Шеренгівський Антон, Базелюк Йосип, Сірук Лукаш, Орловський Йосип, які в особистій власності мали 13-20 десятин землі. Крім них, було ще півтора десятка господарств, які мали по 10-12 десятин землі, вітряні млини, багато худоби, хороший сільськогосподарський інвентар.

До Великої  Жовтневої  Соціалістичної Революції в селі майже не було грамотних.  За історичними документами 1909 року в школі навчалося лише 30 учнів. Майже дві третини дітей школи не відвідували.

Про це свідчить документ, в якому записано: “деревня Марачевка в 1909 г. мала 811 жителів обох статей, число дітей 8-11 років обоего пола 81 чоловік. Марачевская школа в настоящее время имела 30 учеников при введении всеобуча 27, число учителей 1, при введение всеобуча один”.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь