Період жовтневої революції і громадянської війни

Дата: 09.04.2019 17:18
Кількість переглядів: 732

Піднесення революційного ру­ху в Росії у 1905 році викликало відгук і у жителів села. Вони відмовилися працювати в ма­єтку князя Сангушка, вступи­ли в бій з охоронниками  князів­ського лісу. Викликана із Сла­вути поліція придушила бунт, а організаторів заарештувала і кинула до в'язниці. Це, однак, не зламало волі селян.

Коли   хвилі   революційного   руху   1905-1907 рр.   докотилися   до   села, селяни   повстали проти  панського   гніту.  Очолив   повстання   бідняк   Степан   Сміщук.  Повстанці   палили   панські  садиби,   розправлялися   з   багатіями.   Зламали   загорожу   і   пустили    свою   худобу в ліс, вступивши   в   бійку  з   лісними   стражниками,   внаслідок   чого   було   викликано з   Славути  загін   поліції.   Декілька   селян-зачинщиків   було   заарештовано    і   народний   бунт   при­душений.  Народний   виступ   налякав   князя  Сангушка.  Він    змушений   був   піти   на   деякі  поступки.За  плату  був  дозволений  випас  селянської  худоби  в  лісі,  продаж  ягід,  дров  та  грибів.  Але  це  не  припинило  боротьби  населення,  адже  земля  так  і  залишилась  в  поміщиків,  про  неї  селянин  міг  тільки  мріяти.

У 1917 році  після вбивства Сангушка  миньківчани першими у районі створили земельний комітет, який розділив між селянами землю князя і майно його ту­тешнього маєтку. Миньківці  -  панський маєток пана Матрошевського -  після 1917 року перейшов в руки земельного комітету. Його очолив Косік  Пилип  Іванович.  Комітет  в складі Сміщука Степана,  Сироїжко Олексія,  Гребіня Григорія та Гребіня Якова   розподіляв між селянами князівску та панську худобу, будинки, сільськогосподарський реманент та інше майно.  Бідняки  стали господарями своєї долі.

В роки громадянської війни та іноземної інтервенції село окуповували німці, петлюрівці, білополяки. Прагнули встановити старий лад, лишити  й надалі селян без землі. Але радянська влада утвердилась у Миньківцях.

Багато селян с.Миньківець бились за радянську владу. Власюк  Іван  Гнатович, активний учасник в боротьбі за молоду радянську владу, пройшов всі фронти громадянської війни.

В кінній армії служив Брославець Григорій, загинули на фронтах Костишин Кирило, Столяр та інші. Розстріляні  білополяками за участь у партизанському русі Черняк Антон,  Вітер Микола Власович, Баланчук Захар Власович,  Баланчук Захар Гнатович,  Косік Дмитро.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь