Улашанівська територіальна громада
Хмельницька область, Шепетівський район

Роки Великої Вітчизняної війни

Дата: 09.04.2019 17:20
Кількість переглядів: 831

Почалася Велика Вітчизня­на. Понад 400 миньківчан піш­ли на фронт, а в селі і приле­глих до нього лісах діяло пар­тизанське підпілля. Перші під­пільники Макар Черняк, Сер­гій Миронюк і Василь Черняк зі своєю групою ввійшли до складу партизанського загону імені Кармалюка. Населення активно допомагало месникам: влаштовувало в селі явочні квартири, розповсюджувало ли­стівки, слідкувало за пересу­ванням гітлерівських військ.

У 1943 році гітлерівці тричі влаштовували в Миньківцях розправи і погроми. В січні 50 есесівців і поліцаїв робили об­лаву на партизан. Але їх в селі не було. Тоді гітлерівці по-звірячому розстріляли трьох жінок і тринадцять дітей.

В ніч на 14 грудня знову об­лава, на цей раз — на спів­чуваючих партизанам і підпіль­никам. Карателі знову залиши­ли страшний кривавий слід. Вони схопили Василя Скрипнюка, Олену Косік і Степана Дудара, довго їх били, потім взяли за руки і ноги й кинули у вогонь. А запідозрених у зв'язках з партизанами важко поранених Таїсу Баланчук і Андрія Косика повезли в Сла­вуту і там розстріляли.

Село Миньківці було під тягарем німецько-фашистської окупації близько трьох років (2 роки 6 місяців, 21 день). В зв’зку з тим, що село оточене лісом, починаючи з весни 1942 року тут зароджується партизанське підпілля.

  В м. Славуті військовий лікар  Ф.М. Михайлов організував підпільну групу. З групою Михайлова були зв’язані підпільники с. Миньківець Черняк Василь Михайлович, Черняк Макар Михайлович, Миронюк Сергій. Група готовила діючий партизанський загін. Через місцевих зрадників від рук гестапівців в м. Шепетівці загинули підпільники: Ефімовський Олексїй, Рахлінський Олександр Гнатович, Косік Антон Іванович,Черняк Василь   Михайлович, Кушнірук Гнат, Черняк Макар Михайлович, Дудар Степан,  Дейкалюк Василь.

Після страти керівника групи  Ф.М. Михайлова група переросла  в загін ім.Михайлова, а потім у з’єднання партизанських загонів ім. Михайлова. Керівництво групою ім. Михайлова очолив учитель Антон Захарович Одуха. Розташована група була у лісі близько сіл  Миньківці, Романіни. Першими учасниками групи були  Одуха А. 3.,  Кузовков Г. В.,  Артамонов А., Петров М., Кочатков (він же "Зайченкои), Перепилицін, Дівак І.Т.,  Лагутенко С.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь