ДУ «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» інформує: Як допомогти собі за екстремальних умов?
В умовах воєнного стану багато дорослих та дітей змушені ночувати у сховищах, місцях тимчасового масового скупчення людей – мало спати та погано харчуватися. Такий ритм життя послаблює імунну систему й робить нас сприйнятливими до вірусних інфекцій, застуд, порушень роботи органів травлення.
Для попередження захворювань ГРВІ та COVID-19:
- носіть маску або респіратор! Не наражайте на небезпеку оточуючих!
- при кашлі прикривайтеся складеним рушником або ковдрою;
- при можливості більше перебувайте на свіжому повітрі;
- провітрюйте приміщення щогодини;
- дотримуйтесь дистанції не менше 1,5м.
Для лікування ГРВІ та COVID-19, особливо в перші дні, не потрібні ніякі препарати. Якщо Ви відчуваєте, що хвороба підступає, негайно зверніться до лікаря! Якщо поруч лікаря немає:
- пийте багато, за можливості, щонайменше, 1 літр теплої рідини.
- якщо підвищується температура, з’являться озноб, ломота, головний біль, тоді використайте «ібупрофен», «парацетамол».
- при нежиті та закладеності промивайте носа сольовим розчином або використовуйте спреї для зволоження («но-соль», «аквамаріс», «отривін», «називін»).
Часто паніка може накладатися на захворювання, імітуючи проблеми з диханням. Заспокойтесь та зробіть кілька глибоких вдихів.
Особливу небезпеку в період воєнного стану несуть інфекції кишкового тракту. Для попередження виникнення цієї групи захворювань:
- споживайте воду лише з перевірених джерел (водопровідну, бюветну);
- для приготування їжі дітям використовуйте лише кип’ячену або бутильовану воду;
- харчуйтеся у спеціально відведених місцях;
- для приготування їжі купуйте харчові продукти у магазинах;
- після перебування на вулиці, у сховищі, контакту з предметами, перед прийомом їжі мийте руки з милом або користуйтесь антисептиком.
У випадку виникнення кишкових розладів (нудота, блювання, пронос, болі в животі) зверніться до лікаря! Якщо немає можливості звернутися за медичною допомогою:
- виключіть споживання солодощів та молочних продуктів;
- вживайте каші, сухе печиво, сухарі;
- прийміть активоване вугілля або інший сорбент відповідно до віку;
- пийте мінеральну воду типу «Поляна квасова», розчини «Регідрон», «Іоніка», «Ре-соль». Уважно читайте інструкцію до кожного з препаратів!