ДУ «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» інформує: Як допомогти собі за екстремальних умов?

Дата: 10.03.2022 09:47

В умовах воєнного стану багато дорослих та дітей змушені ночувати у сховищах, місцях тимчасового масового скупчення людей – мало спати та погано харчуватися. Такий ритм життя послаблює імунну систему й робить нас сприйнятливими до вірусних інфекцій, застуд, порушень роботи органів травлення.

Для попередження захворювань ГРВІ та COVID-19:

• носіть маску або респіратор! Не наражайте на небезпеку оточуючих!
  • при кашлі прикривайтеся складеним рушником або ковдрою;
  • при можливості більше перебувайте на свіжому повітрі;
  • провітрюйте приміщення щогодини;
  • дотримуйтесь дистанції не менше 1,5м.

Для лікування ГРВІ та COVID-19, особливо в перші дні, не потрібні ніякі препарати. Якщо Ви відчуваєте, що хвороба підступає, негайно зверніться до лікаря! Якщо поруч лікаря немає:

• пийте багато, за можливості, щонайменше, 1 літр теплої рідини.
  • якщо підвищується температура, з’являться озноб, ломота, головний біль, тоді використайте «ібупрофен», «парацетамол».
  • при нежиті та закладеності промивайте носа сольовим розчином або використовуйте спреї для зволоження («но-соль», «аквамаріс», «отривін», «називін»).

Часто паніка може накладатися на захворювання, імітуючи проблеми з диханням. Заспокойтесь та зробіть кілька глибоких вдихів.

Особливу небезпеку в період воєнного стану несуть інфекції кишкового тракту. Для попередження виникнення цієї групи захворювань:

- споживайте воду лише з перевірених джерел (водопровідну, бюветну);

- для приготування їжі дітям використовуйте лише кип’ячену або бутильовану воду;

- харчуйтеся у спеціально відведених місцях;

- для приготування їжі купуйте харчові продукти у магазинах;

- після перебування на вулиці, у сховищі, контакту з предметами, перед прийомом їжі мийте руки з милом або користуйтесь антисептиком.

У випадку виникнення кишкових розладів (нудота, блювання, пронос, болі в животі) зверніться до лікаря! Якщо немає можливості звернутися за медичною допомогою:

• виключіть споживання солодощів та молочних продуктів;
  • вживайте каші, сухе печиво, сухарі;
  • прийміть активоване вугілля або інший сорбент відповідно до віку;
  • пийте мінеральну воду типу «Поляна квасова», розчини «Регідрон», «Іоніка», «Ре-соль». Уважно читайте інструкцію до кожного з препаратів!