Лептоспіроз: у чому небезпека та як запобігти захворюванню

Дата: 01.04.2022 15:03
Кількість переглядів: 826

Фото без опису

         У Хмельницькій області протягом 2021 року на лептоспіроз захворіли 4 особи, на щастя, без летальних наслідків. Під час епідрозслідування випадків захворювання встановлено: причиною інфікування 2 громадян могли стати гризуни в домогосподарствах, у 2 інших – ловля та розробка риби поблизу водойм. За 3 місяці 2022 року, станом на 31 березня, зафіксовано уже 3 випадки лептоспірозу, усі — серед внутрішньо переміщених осіб.

          Лептоспіроз – це гостре інфекційне захворювання, що може передаватися від тварини до людини. Джерелом зараження для людей є гризуни, свійські й дикі тварини, хутрові звірі, собаки. У містах основним носієм інфекції є пацюки.

          Занедужати можуть як мешканці сільської місцевості, так і міст. Однак, з огляду на поточну ситуацію в державі, питання профілактики цього небезпечного захворювання є однаково актуальними для всього населення Хмельницької області.

          На початкових етапах хвороба за симптоматикою схожа на гостре респіраторне захворювання. З'являється лихоманка (підвищення температури тіла до 39 оС і вище), загальна слабкість, сильний головний біль, нудота. Характерними для лептоспірозу є болі в м’язах, також може виникати почервоніння та набряк шкіри, почервоніння очей. Зазвичай, симптоми проявляються через 7–14 днів після зараження (цей період може становити від 1 до 20 діб). З моменту появи симптомів рахунок «йде на години». Тому, чим швидше розпочати професійне лікування, тим вищі шанси на одужання. «Левову частку» успішного лікування лептоспірозу становить своєчасна діагностика. Оскільки збудники та їх токсини спричиняють патологічні зміни в нирках, ураження печінки (часто з жовтяницею) та нервової системи.

          Підтвердити діагноз допомагають спеціальні лабораторні дослідження. Якщо людина перебувала в умовах, при яких могла інфікуватися, проте клінічних проявів ще нема, вона може пройти відповідні обстеження. Їх здійснює лабораторія особливо небезпечних інфекцій ДУ “Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України”.

          Щоб убезпечити себе та рідних від лептоспірозу — уникайте контакту з мишовидними гризунами, пацюками, дикими та свійськими тваринами, які можуть бути основним джерелом інфекції. Власники чи уповноважені особи та структури мають здійснювати регулярну обробку житлових, господарських та допоміжних приміщень відповідними препаратами проти гризунів. Надзвичайно важливу роль відіграє й дотримання правил особистої гігієни, особливо після перебування в укритті чи бомбосховищі, контроль за споживанням їжі у таких місцях.

          Варто пам'ятати: щоб не захворіти на лептоспіроз потрібно користуватися лише впорядкованими джерелами водопостачання, а харчові продукти та вода мають бути надійно захищені від продуктів життєдіяльності мишей та пацюків.

                                                          Віталій Овчарук, завідувач відділення епідеміологічного нагляду за особливо-небезпечними інфекціями

ДУ «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»

 


« повернутися до розділу «Новини»

Код для вставки на сайт

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь